Nasciturus – Prawo, Medycyna, Moralność

11171798_475271305961866_284671213_oPłód czy dziecko poczęte? Kiedy w polskim prawie zaczynamy mówić o ludzkim życiu? Czy nasciturus posiada osobowość prawną? Jaką ochronę polskie prawo zapewnia nasciturusowi? Gdzie kończy się prawo, a zaczyna sumienie?

5 maja 2015 r. o godz. 17.00 w Sali Audytoryjnej Pałacu Larischa przy ul. Brackiej 12 w Krakowie ELSA Kraków organizuje seminarium “Nasciturus – prawo, medycyna, moralność”, którego celem jest wyjaśnienie kontrowersyjnej kwestii praw nasciturusa, ochrony życia poczętego w Polsce, a także bioetycznego i filozoficznego aspektu obowiązujących przepisów. Najlepsi specjaliści w dziedzinie prawa cywilnego, prawa karnego oraz filozofii prawa spróbują w sposób możliwie najbardziej obiektywny przybliżyć nam konkretne regulacje prawne, wytłumaczyć ich znaczenie i cel, opisać ich rozwój na tle historycznym i porównać z obowiązującymi na terenie innych krajów.

Naszymi prelegentami będą:

  • mec. Jolanta Budzowska – partner w dużej krakowskiej kancelarii radcowskiej Budzowska, Fiutowski & Patrnerzy, ekspert w dziedzinie prawa medycznego. Od lat zajmuje się sprawami cywilnymi w zakresie problematyki praw pacjenta i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędów medycznych. Polski członek Zarządu międzynarodowej organizacji prawników specjalizujących się sprawach dotyczących uszkodzeń ciała lub rozstroju zdrowia: POEPIL z siedzibą w Birmingham w Anglii.
  • dr Tomasz Sroka – jest adiunktem w Katedrze Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji  Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje również jako asystent sędziego w Trybunale Konstytucyjnym. W latach 2007–2010 odbywał aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, zakończoną egzaminem sędziowskim, który złożył w 2010 r. Ponadto w 2010 r. ukończył Studia Podyplomowe „Prawo autorskie, wydawnicze i prasowe”.
                – koordynator w Studenckiej Poradni Prawnej UJ (Sekcja Prawa Medycznego)
                – sekretarz Studiów Podyplomowych „Prawo medyczne i bioetyka”
                – opiekun Koła Naukowego Prawa Medycznego UJ
  • dr Tomasz Żuradzki – filozof, pracownik Instytutu Filozofii UJ, studiował filozofię i nauki polityczne na UJ oraz w London School of Economics. Doktorat z metaetyki. Zajmuje się metaetyką, filozofią polityczną i etyką praktyczną (bioetyka, etyka wojny). Dużo publikacji, wystąpień itd. Artykuł nt. analizy poglądów pro-life w kwestii obrony życia poczętego.

Seminarium zostanie podzielone na dwa panele. Pierwszy będzie opierać się na wystąpieniach prelegentów, którzy podejmą poszczególne nurtujące gości tematy. Drugim będzie dyskusja, w której udział wziąć będą mogli, poza prelegentami także przedstawiciele partnerów i uczestnicy seminarium.

Jeśli zainteresowało Was którekolwiek z wymienionych zagadnień albo chcecie poznać opinie niezależnych ekspertów, a następnie skonfrontować je ze stanowiskami ruchów pro-life i pro-choice, czy też macie ciekawe pytania lub sami chcecie uczestniczyć w debacie na ten temat – koniecznie przyjdźcie. To niepowtarzalna okazja do wysłuchania merytorycznej dyskusji na niezwykle kontrowersyjny i bardzo popularny temat.

Zapraszamy!

Informacje na bieżąco na stronie wydarzenia!