Wydarzenia 2014/2015

Bilateral Study Visit ELSA Kraków – ELSA Turku, 2-7.11.2014 (autor tekstu: Barbara Olesiak)

DSC_0047W dniach 2 – 7.11.2014 r. w ramach projektu Bilateral Study Visit ELSA Kraków miała okazję gościć grupę jedenastu studentów z ELSA Turku (Finlandia), którzy przyjechali do nas aby poznać polską kulturę i polskie prawo.  Jednak wymiana międzynarodowa to nie tylko nauka, ale też wspaniała okazja do integracji podczas licznych atrakcji kulturalnych – zwiedzania miasta, spacerów i wspólnych, studenckich wypadów.

Pobyt naszych gości zainaugurowała wizyta w Sądzie Okręgowym, następnie udaliśmy się do Fabryki Schindlera i na Kazimierz. Podczas tych kilku dni zaproponowaliśmy Finom również zwiedzanie Collegium Maius, które na wszystkich zrobiło ogromne wrażenie, MOCAKu, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz oczywiście Zamku Królewskiego na Wawelu. W czasie licznych spacerów odwiedziliśmy też niektóre z pięknych krakowskich kościołów. Z kolei w ramach programu akademickiego mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym warsztacie z mediacji oraz w spotkaniu z Konsulem Honorowym Finlandii w Krakowie – panem Januszem Kahlem. Ponieważ projekty Study Visit to również zabawa i integracja każdego wieczora licznie uczestniczyliśmy we wspólnych spotkaniach i imprezach, które z pewnością będziemy długo i mile wspominać.

Wizyta Finów w Krakowie była rewelacyjną okazją do integracji na międzynarodowym i lokalnym szczeblu. Wspólnie spędzony czas, rozmowy i uśmiechy zostaną z nami na dłużej i będą świetną motywacją przy organizacji kolejnego projektu – może Bruksela, Düsseldorf, Ateny albo Kutaisi? Kto wie…! Ale najpierw, już na początku grudnia, dziesięcioosobowa grupa krakowskich ELSowiczy jedzie do Truku w ramach rewizyty…

ELSA Kraków na podbój Turku! 10-14.12.2015 (autor tekstu: Joanna Kik)

DSC_0344Po listopadowej wizycie grupy z ELSA Turku w Krakowie, w grudniu przyszedł czas na nas. 11 grudnia nasza dziesięcioosobowa ekipa wyruszyła w drogę, pierwszy przystanek- Gdańsk, a potem już prosto do Finlandii. Podróż na drugi koniec Polski minęła nam zaskakująco szybko i bezboleśnie. Może to za sprawą doborowego towarzystwa, albo wygodnego autobusu, niemniej jednak ani się obejrzeliśmy a już byliśmy na gdańskim dworcu. Wyrazy wdzięczności należą się członkom ELSA Gdańsk, którym niestraszna była noc, śnieg ani mróz, dzielnie odebrali nas z dworca i towarzyszyli w oczekiwaniu na samolot.

Do Turku dolecieliśmy rano – i tu małe zaskoczenie; na zegarkach godzina 8.00 a na zewnątrz wciąż ciemno… Nasz program akademicki zaczęliśmy od zwiedzania uniwersytetu. To, co nas najbardziej zaskoczyło to czytelnia, która jest czynna dla studentów przez całą dobę – każdy student ma specjalną kartę magnetyczną, dzięki, której nawet po zamknięciu uniwersytetu może wejść i skorzystać z czytelni. Do kategorii wyjazdowych zaskoczeń można dodać mnóstwo wolnostojących, niezabezpieczonych rowerów, otwarte szatnie i… pogodę. Przed podróżą myśleliśmy, że grudzień w Finlandii przywita nas mrozem i śniegiem, a tu… deszcz i wiatr!  To był wyjazd wielu niespodzianek.

Przez kilka dni w Turku zwiedziliśmy miasto, odwiedziliśmy tradycyjny kiermasz świąteczny, zażywaliśmy kultury w galerii sztuki i  muzeach. Korzystaliśmy  też z tradycyjnej fińskiej sauny, która w Finlandii ma niemal rytualny charakter. No i imprezy, były też imprezy – udane jak to na SVkach bywa…

Ten wyjazd obalił większość naszych stereotypów dotyczących Finów. Wcale nie byli: smutni, zamknięci, zdystansowani ani małomówni, wręcz przeciwnie. Wizytę zaliczamy do bardzo udanych, a Turku do uroczych miast, które zdecydowanie warto odwiedzić.

Seminarium na temat zmian w prawie konsumenckim. 03.03.2015 (autor tekstu: Aleksandra Nowacka)

10686683_777588268961980_5090409682031117195_nJak zwiększył się zakres uprawnień konsumenta? Do ilu dni wydłużył się okres na odstąpienie od umowy, w wypadku, gdy przedsiębiorca nie poinformował nas o czasie upływu tej możliwości? W jaki sposób przedsiębiorca ma prawo bronić się przed bezpodstawnymi roszczeniami konsumenta?

Na te i wiele innych pytań poznaliśmy odpowiedź 3 marca na zorganizowanym w Pauza In Garden seminarium w całości poświęconym tematowi zmian, jakie weszły w życie 25.12.2014 r. w prawie konsumenckim. Zagadnienie przybliżyli nam Pan Paweł Suski, doktorant wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego zawodowo zajmujący się kwestiami ochrony praw konsumentów i własności intelektualnej oraz Pan Jerzy Gramatyka, Miejski Rzecznik Praw Konsumentów, który od lat wspiera kupujących w walce z nieuczciwymi posunięciami sprzedawców. Obaj starali się zaznajomić nas ze zmianami na polu sprzedaży internetowej oraz umów podpisywanych poza lokalem przedsiębiorstwa, a także z kwestiami dotykającymi nas w życiu codziennym. Zwroty, gwarancje i licencje nie powinny stanowić już dla nas zagadki.

Wydarzenie będące kolejnym spotkaniem w ramach cyklu #wartowiedzieć cieszyło się ogromną popularnością wśród studentów, nie tylko prawa. Do Pauzy przyszło blisko 200 osób! Bardzo cieszymy się z tak dużej frekwencji i mamy nadzieję, że kolejne seminaria zgromadzą równie dużą ilość uczestników.

Seminarium „Dozwolony użytek w Internecie” 14.01.2015 (autor tekstu: Laura Straś)

IMG 006Większość z nas korzysta z Internetu, nie wiedząc, że tam też obowiązuje prawo – w przypadku prawa własności intelektualnej mówimy o tzw. dozwolonym użytku. To właśnie w ramach dozwolonego użytku musimy się mieścić, korzystając z utworu czy powielając go.

14 stycznia w Pauza In Garden odbyło się seminarium z cyklu #wartowiedzieć, podczas którego prelegenci zapoznali słuchaczy z różnymi aspektami i problemami związanymi z dozwolonym użytkiem w Internecie. Mecenas Wojciech Bergier, który w swojej karierze oprócz praktyki adwokackiej pełnił funkcję Konsula ds. Prawnych Konsulatu Generalnego RP w Los Angeles, dokonał porównania polskich i amerykańskich regulacji dotyczących prawa własności intelektualnej w Internecie. Kolejnym prelegentem była Pani Agnieszka Wachowska – radca prawny, doktorantka w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej, związana z prawem autorskim i prawami nowych technologii – która poruszyła kwestię dozwolonego użytku w sferze publicznej, skupiając się na cytowaniu i odwoływaniu się do cudzej twórczości w Internecie. Jako ostatnia wypowiadała się mecenas Aleksandra Lejko – absolwentka WPiA UJ, w 2006 r. przebywała na stypendium w Instytucie Maxa-Plancka w Monachium. W związku z przygotowywaną przez nią rozprawą doktorską nt. dozwolonego użytku osobistego w Internecie w swojej wypowiedzi skupiła się na aspekcie prywatnym dozwolonego użytku.

Na koniec zebrani mieli możliwość zadać prelegentom pytania – ich ilość przekroczyła nasze oczekiwania. Temat okazał się tak interesujący, że jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu seminarium słuchacze odbywali rozmowy z poszczególnymi prelegentami. Cieszymy się, że nasze wydarzenie zakończyło się sukcesem i mamy nadzieję, że nadchodzące seminaria również zostaną przyjęte tak ciepło.

ELSA Day w Krakowie 26.11.2014 (autor tekstu: Marta Marek)

elsa logo26 listopada 2014 roku odbyła się trzecia edycja ELSA Day. Jest to wydarzenie rok rocznie organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, tym  razem w 42 państwach członkowskich dotyczyło tematyki praw człowieka. Z tego tytułu grupy lokalne organizowały liczne pokazy, seminaria i konferencje.

Należy nadmienić, że w Polsce patronatem honorowym wydarzenia została Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowska.

Grupa lokalna ELSA Kraków skupiła się tego dnia na prawach więźnia. Temat ten jest szeroko dyskutowany w mediach. Mówi się o złych warunkach socjalnych, przeludnieniu i wynikającej z tego niedoskonałej resocjalizacji.

W klimat ten wprowadził elsowiczy wyświetlany w ramach Prawniczej Akademii Filmowej obraz „Symetria” w reżyserii Konrada Niewolskiego. Przejmująca historia niesłusznie skazanego studenta wchodzącego w nowy, niebezpieczny świat grypsery i porachunków pomiędzy więźniami uwrażliwił nas na ludzką stronę skazanego, która w praktyce często umyka prawnikom, a na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Zwłaszcza podczas ELSA Day dotyczącego praw człowieka.

Po filmie Prokurator Joanna Juszczyk w kilku zdaniach podsumowała całe wydarzenie i rozpoczęła dyskusje na temat wyświetlanego filmu. Całe wydarzenie nakłoniło słuchaczy do głębszego rozważenia problemu i refleksji na temat praw człowieka, zwłaszcza znajdującego się w więzieniu.

Seminarium “Wszystko co chcielibyście wiedzieć o ubezpieczeniach, a baliście się zapytać” 24.03.2015 (autor tekstu: Marta Marek)

11030008_10152878072124332_1840993332_o24 marca odbyło się seminarium organizowane przez grupę lokalną ELSA Kraków. Jego temat brzmiał „Wszystko co chcielibyście wiedzieć o podatkach, a baliście się zapytać”. Seminarium rozpoczęło wystąpienie Piotra Raubo, dyrektora Biura Przeciwdziałania Wyłudzeniom Warty i szefa podkomisji ds. przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń , który opowiadał o przestępstwach ubezpieczeniowych i sposobach ich zwalczania. Podawał też liczne przykłady i anegdoty ze swojej praktyki. Następny prelegent, Łukasz Wilma, radca prawny, który przyjechał na seminarium z samej Warszawy, przedstawił zebranym kwestię zadośćuczynienia wypłacanego po stracie bliskiej osoby. Opisał też historię rozwoju tej dziedziny prawa. Jako ostatni zaprezentował się mecenas Władysław Trybulec, który opowiedział o problemach związanych z ubezpieczeniami z punktu widzenia adwokata.  Na zakończenie padły pytania, a wydarzenie zakończyły gromkie brawa.

 

Study Visit ELSA Kraków – ELSA Lille, 25-28.03.2015 r. (Gabriela Gałecka)

sv lille_www_zdjW ramach jednostronnej wymiany jedenastoosobowa grupa członków ELSA Kraków spędziła trzy wspaniałe dni w trzecim co do wielkości francuskim mieście – Lille. Korzystając z okazji samodzielnie zwiedziliśmy także Brukselę, gdzie punktem obowiązkowym była oczywiście wizyta w słynnym ELSA House. Wyjazd umożliwił nam nie tylko podzielenie się doświadczeniami z młodszą Grupą Lokalną (założoną dopiero w tym roku!), odkrycie niezwykłych zakątków Lille ale przede wszystkim dał nam sposobność do poznania wielu wspaniałych ludzi, lokalnej kultury i zwyczajów.

W ramach powitania oprowadzono nas po budynkach uniwersyteckich oraz przygotowano krótki wykład o Université Catholique oraz o samym Lille. W ciągu następnych dni nasi francuscy przyjaciele zabrali nas do największego poza Paryżem muzeum sztuk – Palais des Beaux-Arts – oraz do muzeum w Roubaix, mieszczącego się w starym basenie. Często i chętnie spacerowaliśmy po starym mieście, bogatym w piękne kamienice oraz tajemnicze uliczki. Ci z nas, którzy odważyli się wejść po schodach budynku dzwonnicy mogli podziwiać niezwykłą panoramę Lille. W ramach integracji zabrano nas do wielu popularnych wśród francuskich studentów miejsc, najbardziej jednak spodobał się nam międzynarodowy obiad, na którym zaprezentowano miejscowe oraz zagraniczne specjały. Ostatniego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach poświęconych prawu unijnemu.
Po opuszczeniu Lille w godzinach przedpołudniowych przyjechaliśmy do Brukseli. Po zwiedzeniu zatłoczonego, lecz imponującego, centrum oraz Muzeum Czekolady pojechaliśmy do wspomnianego ELSA House, gdzie czekało na nas tradycyjne piwo i pizza. Oczywiście poprzedzone krótkim wykładem o ELSA 🙂

Dwa kraje, cztery dni, wielu nowych przyjaciół oraz mnóstwo niezapomnianych wspomnień… Po takim zastrzyku energii z przyjemnością zabierzemy się za kolejne projekty – zarówno Study Visits (długo nie musimy czekać – już 10 kwietnia przyjeżdża do nas grupa z ELSA Düsseldorf!) jak i lokalne seminaria, debaty i wykłady.

 

ELSA Study Visit – Dusseldorf, 10-15.04.2015 (Aleksandra Pasiut)

10409507_841601502575555_9210680470553877460_nW dniach 10-15.04.2015 w ramach projektu Bilaterial Study Visit, ELSA Kraków miała przyjemność gościć grupę czternastu studentów prawa z ELSA Dusseldorf (Niemcy), którzy przyjechali do Krakowa, aby lepiej poznać naszą kulturę i dowiedzieć się czegoś więcej o polskim prawie. Podczas całego pobytu, Niemcy nie tylko spędzali czas na uczelni, ale także poznawali miasto podczas licznych spacerów, wizyt w muzeach oraz wypadów, w których towarzyszyli im studenci z Krakowa.

Już pierwszego dnia, na powitanie naszych gość odbyła się impreza integracyjna, w jednym z krakowskich klubów. W ciągu tych kilku dni, nasi koledzy z Niemiec mięli okazję odwiedzić między innymi Muzeum Auschwitz, Zamek na Wawelu wraz z Komnatami Królewskimi, Zbrojownią i Skarbcem, Muzeum Archeologiczne, Collegium Maius oraz wiele innych miejsc, wartych zobaczenia. Szczególne wrażenie i wiele emocji przysporzyła naszym gościom wizyta w muzeum poświęconym instynktowi strachu – Lost Souls Alley. Można było się nieźle przestraszyć!

Niemcy zwiedzili również Kazimierz, gdzie odwiedzili Aptekę pod Orłem. Odbył się także Spacer Drogą Królewska, podczas którego opowiedzieliśmy naszym przyjaciołom kilka legend oraz odwiedziliśmy najpiękniejsze krakowskie kościoły.

W ramach programu akademickiego, Niemcy uczestniczyli w wykładzie dotyczącym prawa internetowego, jak również udali się zwiedzić Sąd Okręgowy w Krakowie, co dało im namiastkę życia krakowskiej palestry. Ośrodek Koordynacyjny Szkół Praw Obcych zorganizował krótki wykład, który poprowadził dr hab. Krzysztof Oplustil. Tematem prelekcji były programy: Szkoła Prawa Polskiego oraz LL. M. Odbyła się również krótka prelekcja dotycząca prawa spółek.

Projekt Study Visit to również dużo dobrej zabawy, dlatego wieczorami, dla naszych kolegów organizowaliśmy imprezy i wyjścia integracyjne, w których oni z kolei bardzo chętnie brali udział.

Podczas licznych dyskusji, dowiedzieliśmy się jak wygląda system studiowania w Dusseldorf’ie, mieliśmy okazje porównać podobieństwa i różnice z polskim systemem.Zagranicznych kolegów oprowadziliśmy także po budynkach naszego uniwersytetu, co zrobiło na nich duże wrażenie.

Wizyta Niemców pozostawiła mnóstwo miłych wspomnień, była to świetna okazja do nawiązania nowych, międzynarodowych znajomości. Czas, który spędziliśmy razem na długo pozostanie w naszej pamięci i będzie dodatkową motywacją do organizowania kolejnych wymian w ramach Bilaterial Study Visit.

Liczymy także na równie dobrą, albo jeszcze lepsza zabawę już niebawem w Dusseldorf’ie!

Seminarium “The resale of digital copies of computer programs” (autor tekstu: Joanna Prochot)

11040832_791299330924207_8138498984713799655_nWe wtorek, 14 kwietnia 2015 roku, w kawiarni Pauza in Garden, odbyło się anglojęzyczne seminarium pod tytułem “ The resale of digital copies of computer programs” (w wolnym tłumaczeniu – odsprzedaż cyfrowych kopii programów komputerowych). Celem ww. seminarium było zapoznanie uczestników z tematem praw autorskich w Internecie.
Pośród omówionych kwestii znalazły się m.in.: prawo własności intelektualnej, prawo Internetu, a także nowych technologii – wszystko w odniesieniu do głównego tematu. Dla lepszego zilustrowania całości, zostały również przedstawione najważniejsze, europejskie linie orzecznicze.
Seminarium przeprowadził dr Piotr Wasilewski – adwokat, koordynator prawny ruchu Creative Commons Polska w 2005/2006 roku, autor licznych publikacji, w tym monografii „Open Content. Legal Issues” (2008), prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach, a także wykładowca specjalistycznego kursu dotyczącego prawa własności intelektualnej.
Pośród uczestników seminarium znaleźli się m.in. reprezentanci niemieckiej grupy lokalnej ELSA – studenci prawa z Düsseldorfu.

Seminarium „Prawo autorskie w muzyce” (autor tekstu: Marta Marek)

IMG_3058

29 kwietnia w Pauza in Garden odbyło się kolejne udane wydarzenie organizowane przez ELSA Kraków, a mianowicie seminarium „Prawo autorskie w muzyce. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem zarówno prawników jak i artystów – muzyków, co świadczy o szerokim zasięgu poruszanego tematu.

Specjalnie dla zebranych z Warszawy do Krakowa przyjechała pani Aleksandra Sewerynik, prawnik i muzyk w jednej osobie, znana z prowadzenia bloga dotyczącego prawa autorskiego w muzyce. Problemy techniczne nie przeszkodziły jej, ani drugiemu prelegentowi, mecenasowi  Wojciechowi Krawcowi, w przeprowadzeniu naprawdę ciekawych lektoratów, w których doskonale połączono zarówno kwestie czysto prawne jak i muzyczne. Zebrani z żywym zainteresowaniem słuchali jak pani Aleksandra przedstawiła prezentacje pt. „Ta piosenka brzmi znajomo” na przykładach pokazując jak należy postrzegać wykorzystywanie fragmentów czy dzięków znanego utworu w swojej aranżacji. Następnie pan mecenas mówił o prawach autorskich i pokrewnych w praktyce branży muzycznej, przytoczył kilka zabawnych anegdot i rozjaśnił kwestie współpracy muzyków ze stowarzyszeniami takimi jak ZAIKS i temu podobne.

Po skończonych prelekcjach zebrani mieli okazję zadać wiele pytań i porozmawiać z prelegentami. Zebrani byli żywo zainteresowani niuansami w prawie własności indywidualnej. Poruszono także tematy dotyczące wcześniejszego wydarzenia z cyklu „Dozwolony użytek w internecie”, które w styczniu zorganizowała ELSA Kraków.